ИНДИВИДУАЛНИ СЕСИИ С ДЕСИСЛАВА ДАМЯНОВА ЩЕ СЕ ЗАПИСВАТ ОТНОВО ПРЕЗ МЕСЕЦ СЕПТЕМВРИ

УПРАВЛЕНИЕ НА ЕМОЦИОНАЛНИТЕ ТРИГЕРИ

6 фактора, които могат да повлияят колко добре можем да намалим силата на емоционалния тригер

 

Въпреки че нашите емоции са еволюирали, за да ни помогнат, има моменти, когато нашите емоционални реакции,  по различни причини, вече не ни служат. Нежеланите емоционални тригери могат да варират от леко неудобство до, в някои случаи, водещи ни към поведение, достойно за съжаление. Вместо да изключваме напълно емоциите си, повечето от нас биха искали възможността да изключват емоционалните си реакции и да управляват специфични емоционални действия, избирателно. Начинът, по който нашите мозъци и тела са свързани, е сложен, но това не означава че не можем да започнем да променяме връзките, които сме създали между специфични тригери и емоционални реакции.

Шест различни фактора вероятно ще определят колко успешен може да бъде някой в намаляването на тежестта, значимостта и силата на емоционалния тригер, както и продължителността на рефракторния период (периода, когато сме в състояние да използваме само информация, която подкрепя емоцията, която изпитваме).

 

6-те фактора, които определят колко добре можем да „охладим“ емоционалния тригер

 

Първият фактор е близостта до дадената тема. Емоциите имат както универсални теми, така и индивидуални научени вариации. Колкото по-близо е дадена ситуация до проблемната тема, толкова по-трудно ще бъде да се намали силата ѝ. Пример е някой, който изпитва ярост на пътя. Въпреки че да се ядосваш на колите, които ни засичат, не е универсална тема (не всеки се разстройва от грубото шофиране и колите съвсем наскоро станаха основна част от човешкия живот), намесата в нашите цели е универсална тема за гняв .


Вторият въпрос, който трябва да се разгледа, е доколко текущата ситуация прилича на оригиналната такава, в която тригерът е бил научен за първи път. Например, помислете за момче, което е било дразнено от баща си - силен, доминиращ мъж. Подигравката от жена, връстник или подчинен не е толкова близка до подигравката от мъж, който има някакъв авторитет над него. Така че трябва да е по-лесно за момчето да отслаби емоционалния тригер, когато го дразни някой, различен от мъжка авторитетна фигура.


Трети въпрос е колко рано в живота на човек е бил научен тритерът. Предполага се, че колкото по-рано е научен тригерът, толкова по-трудно ще бъде отслабването му. Отчасти това се дължи на факта, че способността за контролиране на емоционалните реакции към всяка емоционална причина не е толкова добре развита в ранния живот. По този начин ще има по-силна емоционална реакция, свързана с проблемни теми, научени рано в живота, в сравнение с тези, научени в зряла възраст, при равни всички условия. Отчасти това се дължи и на възможността, че ранното детство е критично за формирането на личността и емоционалния живот. Това, което се научава тогава, е по-силно и по-устойчиво на промяна, а тригерите, научени в такъв критичен момент, могат да доведат до по-дълъг рефракторен период.


Първоначалният емоционален заряд е четвъртият ключов фактор на влияние. Колкото по-силни са емоциите, които сте изпитали, когато тригерът е бил научен за първи път, толкова по-трудно ще бъде да се отслаби неговото въздействие. Помислете за дразнещия пример от по-горе. Ако епизодът на дразнене е бил лек или умерен, а не силен, ако чувствата на унижение, безполезност и негодувание от загубата на власт са били леки, а не силни, тогава би било по-лесно да се намали влиянието на тригера.


Петият фактор, допринасящ за силата и незаличимостта на всеки конкретен тригер, е плътността на преживяването. Тук плътността се отнася до повтарящи се епизоди на силно емоционално заредени преживявания, възникващи в рамките на кратък период от време, ефективно преодолявайки способността на човек да се справи. Когато има много силен, много плътен първоначален емоционален заряд, рефракторният период и по-късната реакция към този тригер ще бъдат дълги, което ще затрудни хората да осъзнаят в първите една две секунди, че реагират неподходящо.


Шестият фактор е емоционалният стил. Всеки от нас се различава по скоростта на нашите емоционални реакции и силата на отговорите ни, както и по това колко време ни отнема да се възстановим от емоционален епизод. Тези хора, които обикновено имат по-бързи и по-силни емоционални реакции, ще изпитат много повече трудности при справянето с горещия тригер.

 

Ако искате да се научите как да четете емоционалните изражения и скритите чувства на хората, посетете обучение на  Десислава Дамянова  , която е единствения треньор и сертифициран експерт да провежда обучения и предава знанията на д-р Пол Екман.

 

Източник: www.paulekman.com

 

Какво казват нашите клиенти

Запишете се за нашият бюлетин като оставите имейл адреса си
Copyrights © 2020. All Rights Reserved.