ИНДИВИДУАЛНИ СЕСИИ С ДЕСИСЛАВА ДАМЯНОВА ЩЕ СЕ ЗАПИСВАТ ОТНОВО ПРЕЗ МЕСЕЦ СЕПТЕМВРИ

ПОМОГНЕТЕ НА ДЕТЕТО СИ ДА ОСТАНЕ В БЕЗОПАСНОСТ

Как мога да дам на детето си независимостта, от която се нуждае и все пак да остане в безопасност?

 

Възрастта, в която започваме да даваме на своите деца по-голяма свобода и независимост зависи от нашият собствен опит, тяхната зрялост и социалната среда, в която се намират. Как можем да сме сигурни, че като им позволяваме да бъдат независими, те ще са в безопасност и ще вземат правилните решения?

 

Важно е да се фокусираме върху предпазването от проблеми и да насърчим тийнейджърите да общуват с добронамерени хора на безопасни места.

 

Безопасни хора

 

Знаете ли кого вашето дете ще определи като безопасен човек, за да потърси помощ, когато не сте до него?

 

Важно е децата да разберат, че някои хора могат да бъдат опасни, но също така да знаят към кого да се обърнат, когато имат нужда от помощ. Това може да бъде полицай, роднина, ваш приятел, съсед.

 

Вие най-добре знаете в какъв район живеете и към кого е най-добре да се обърне детето ви, когато попадне в опасна ситуация. За нещастие тийнейджърите, които бягат от вкъщи, могат да намерят подкрепа от възрастни, които да изглеждат добронамерени, но да искат нещо лошо в замяна. Поощрете детето си да мисли за това, кои хора са безопасни и защо те искат да му помогнат в този момент, така то ще може да предвиди предстоящите събития и да се предпази от лоша ситуация.

 

Определянето на безопасните хора трябва да обхване и онлайн света, където много личности могат да се представят за такива каквито не са. Насърчете детето да използва внимателно социалните мрежи, снимките, които публикува и приятелствата, които създава там.

 

Безопасни места

 

Знаете ли кое място детето ви мисли за безопасно?

 

При малките деца може да има ясни граници за това къде могат да отидат и къде вие сте решили, че е безопасно. При тийнейджърите е различно. Трябва да обсъдите с тях как да разпознават безопасните места и как да потърсят помощ при нужда. Обсъдете това с детето си. Ако искате тийнейджъра ви да е по-независим, обяснете му, че не бихте искали да посещава места, с които не сте съгласни и смятате за опасни. Така той сам ще може да прецени кои места са безопасни.

 

Има много причини, поради, които тийнейджърите променят плановете си без да уведомят родителите си и понякога се налага да ги приберете от полицията. Не всички от тези млади хора са били на опасни места. Дори да се намират на такова място, няма как да са сигурни, че хората там са добри и те са се запознали с добронамерен човек.

 

За някои тийнейджъри е трудно да откажат на своите приятели и не са сигурни как да се върнат на безопасно място. Направете споразумение с детето си, че ако излиза с приятели, ще е наясно как да се върне у дома, или да се обади или да пише на някой къде отива.

 

Мобилният телефон ще помогне да останете във връзка с тийнейджъра. Уверете се, че детето ви знае какво да прави, ако няма достъп до телефона си и как да реагира в случай, че го загуби.

 

Трудно е да се запази правилния баланс, затова е по-добре от рано да започнете да говорите с детето си за опасните и добрите хора, за безопасните места и т.н., за да има по-голям шанс детето ви да взима правилните решения.

 

Източник: mamatatkoiaz.bg

Какво казват нашите клиенти

Запишете се за нашият бюлетин като оставите имейл адреса си
Copyrights © 2020. All Rights Reserved.