ИНДИВИДУАЛНИ СЕСИИ С ДЕСИСЛАВА ДАМЯНОВА ЩЕ СЕ ЗАПИСВАТ ОТНОВО ПРЕЗ МЕСЕЦ СЕПТЕМВРИ

8 ЦЕННИ СЪВЕТА КАК ДА СЕ СПРАВИМ С ТИЙНЕЙДЖЪРА ВКЪЩИ

Всъщност, за да говорите на един език и да повлияете в положителна насока на подрастващия, трябва да проявявате разбиране и същевременно да установите граници, с които той да се съобразява. Създаването на безопасна и любяща среда е важно за тийнейджъра, а и за вас.

  1. Правилно отношение

Отнасяйте се към тях като с тийнейджъри, не като с деца или възрастни.Изключително важно е да не ги третирате като малки деца, но и не може да ги държите отговорни като възрастни.

Не се разочаровайте, ако  подрастващият продължава да прави едни и същи грешки. До голяма степен тийнейджърството се състои в това човек да се учи чрез грешки. Помогнете му да разбере, че провалите всъщност са възможност за учене.

  1. Уважавайте свободата им

Фокусирайте се върху доверието, не върху съмненията. Тийнейджърите понякога могат да си навлекат проблеми, но не мислете само за лошите неща, които биха направили. Дори напълно да са изгубили вашето доверие, е много важно да им позволите да го спечелят отново.

могат да си навлекат проблеми, но не мислете само за лошите неща, които биха направили. Дори напълно да са изгубили вашето доверие, е много важно да им позволите да го спечелят отново.

  1. Уговорете заедно правилата

Установяването на граници е изключително важно. Тийнейджърите трябва да знаят какво точно се очаква от тях – например да спазват вечерния час или да изпълняват домашните си задължения.

Обсъдете границите с тийнейджъра. Направете заедно списък с правила.  По-вероятно е да следват правила, които заедно сте написали и те са подписали. По този начин те ще дадат думата си и ако нарушат някое от правилата, можете да им покажете документа. Така ще изградите в тях чувство на отговорност.

  1. Уговорете предварително и последствията

Когато уговаряте правилата, уговорете и последствията, ако не се спазват тези правила. Когато тийнейджърът наруши някое правило, той ще бъде напълно наясно какви последствия ще има. Например, по-малко време пред компютъра или при излизане с приятели. Важно е да не поставяте невъзможни правила. Не е реалистично да кажете на подрастващия да си ляга в 20:30 или да не излиза с приятелите си.

  1. Владейте своите реакции

За да избегнете конфликтите, наблюдавайте собствените си реакции към детето си, дори да смятате, че е направило нещо скандално. Ако не можете да сдържите гнева си, добра практика е да броите до 10 и да поемете дълбоко въздух. Не повишавайте тон – всяко нещо може да се обясни по спокоен начин и преди да повдигнете даден проблем на въпрос, е важно да бъдете напълно спокойни.

  1. Показвайте любовта си

Забавлявайте се заедно, отделяйте достатъчно време за тях. Не забравяйте, че колкото повече растат, толкова повече време искат да прекарват със своите приятели и все по-малко със семейство си. Не ги карайте насила да участват в семейни занимания. Планирайте дейности, в които те наистина искат да се включат.

  1. Уважавайте успехите им

Важно е да показвате, че цените успехите им. Задължително е да посещавате важните за тях събития (като представление или състезание). Ако спечелят награда, отпразнувайте случая, като съберете семейството на вечеря. Ако пък не искат да го правите така, ги попитайте какво те биха избрали.

  1. Справяне с проблемно поведение

Обърнете сериозно внимание на проблемите на тийнейджъра, ако прояви сигнали на тревожност или депресия. Не ги възприемайте като нормални пубертетски прояви. Много психологически проблеми за цял живот започват в тийнейджърските години. Най-добре е да се консултирате с психолог, специалист за тази възраст. Ако тийнейджърът не иска да говори с вас, опитайте, като му оставите съобщение или бележка. Нека знае, че вие сте на негово разположение, ако има нужда, и проявявате разбиране.

 

Източник: ucha.se

Какво казват нашите клиенти

Запишете се за нашият бюлетин като оставите имейл адреса си
Copyrights © 2020. All Rights Reserved.