ИНДИВИДУАЛНИ СЕСИИ С ДЕСИСЛАВА ДАМЯНОВА ЩЕ СЕ ЗАПИСВАТ ОТНОВО ПРЕЗ МЕСЕЦ СЕПТЕМВРИ

ВЛИЯНИЕТО НА ДОМАШНОТО НАСИЛИЕ ВЪРХУ ДЕЦАТА

Все по-голяма част от литературата показва, че децата, които са били изложени на домашно насилие са по-склонни да имат по-широк спектър от проблеми в живота си. Тези трудности се разпределят в три категории.

 

Поведенчески, социални и емоционални проблеми: Децата живеещи в семейства с домашно насилие са по-склонни от другите деца да проявяват агресивно, антисоциално поведение, да бъдат депресирани или тревожни. Други изследователи са открили високи нива на гняв, враждебност, противопоставяне и неподчинение, страх от отхвърляне, лоши взаимоотношения с другите, ниско самочувствие.

 

Познавателни и поведенчески проблеми:  Деца изложени на домашно насилие са по-склонни да изпитват трудности в училище да имат по-ниски оценки, по-слаби вербални, психомоторни и когнитивни умения. Също така при такива деца се наблюдава по-бавно когнитивно развитие, липса на умения за разрешаване на конфликтни ситуации, ограничени умения за разрешаване на проблеми, насилствени убеждения, вяра в мъжки груби стереотипи и мъжката привилегия и др.

 

Дългосрочни проблеми: Проучванията показват, че мъжете, които са били изложени на домашно насилие в детството си са по-склонни да бъдат насилници като възрастни, по същия начин жените, подлагани на домашно насилие, са по-склонни да бъдат жертви. По-високи нива на  депресия и травматични симптоми също са диагностицирани при такива хора. Излагането на домашно насилие е едно от няколкото нежелани преживявания в детството, което може да причини дори смърт.

 

Въпреки тези отрезвяващи констатации, не всички деца, изложени на домашно насилие изпитват тези ефекти. Нивата на риск и рекации от домашното насилие съществуват в един непрекъснат процес, някои деца обаче демонстрират огромна гъвкавост, докато други показват значително неадаптивни настройки. Защитни фактори като социална компетентност, интелект, високо самочувствие, изходящ темперамент, силни партньорски отношения, подкрепяща връзка на възрастен, може да помогнат на децата да избегнат последиците от домашното насилие.

 

Допълнителните фарктори, които влияят на въздействието на домашното насилие върху децата включват:

 

Естеството на насилието:  Децата, които са свидетели на тежка форма на насилие или попадат под влиянието на конфликтите на техните родители могат да претърпят по-голям стрес, отколкото децата, които са свидетели на по-малко случаи на физическо насилие и положителни взаимодействия на родителите.

 

Възраст на детето: По-малките деца  са изложени на по-високи нива на емоционален и психологически стрес, отколкото големите. Различията, свързани с възрастта може да са резултат от по-добре развитите познавателни способности за разбиране на насилието - при по-големите деца, те могат да избират различни стратегии за справяне със симптомите на стрес.

 

Изминало време от насилието: Децата имат повишени нива на тревожност и страх веднага след насилието.  По-малко видими ефекти се наблюдават при деца, при които инцидентът се е случил доста време назад.

 

Пол:  По принцип момчетата проявяват повече признаци на агресия, докато момичетата се оттеглят, депресират.

 

Наличие на физическо или сексуално насилие: Децата, които са свидетели на домашно насилие и са насилвани физически са с по-висок риск за емоционална и психическа травма, отколкото децата, които са свидетели на насилие, но не се е злоупотребявало с тях.

 

Нужна е детайлна оценка по отношение на преживяванията на децата и травмиращите симптоми, както и присъствието на защитни фактори. Това ще помогне за взимането на информирано решение за видовете услуги и интервенции, необходими за справяне с проблема при отделните деца и семейства, живеещи с насилие.

 

Източник: mamatatkoiaz.bg

Какво казват нашите клиенти

Запишете се за нашият бюлетин като оставите имейл адреса си
Copyrights © 2020. All Rights Reserved.