ИНДИВИДУАЛНИ СЕСИИ С ДЕСИСЛАВА ДАМЯНОВА ЩЕ СЕ ЗАПИСВАТ ОТНОВО ПРЕЗ МЕСЕЦ СЕПТЕМВРИ

КНИГАТА ВСЕ ОЩЕ Е ПРОЗОРЕЦ КЪМ СВЕТА, ВЪПРЕКИ ТЕХНОЛОГИИТЕ

В днешно време едно от най-често срещаните оплаквания на родителите от децата им е нежеланието на последните да четат книги. Ако искате да възпитате у детето си още от малко любов към книгите, ще ви се наложи да вложите много сили и търпение. Няма да ви е лесно да убедите детето, че светът на литературата е също толкова безкраен и интересен, колкото и света на компютрите. Ако не знаете откъде да започнете и се страхувате да не се провалите, може би тези 10 предложения ще ви бъдат от полза.

1. Бъдете пример за детето си
За вашето дете вие сте главния герой в живота му и образец за подражание. Ако вие самата прекарвате времето си пред телевизора или компютъра, не очаквайте детето да посегне към “Под игото”. Дайте пример на детето, като самата вие започнете да четете повече и обсъждайте с него прочетеното.

2. Прекарвайте повече време в книжарници
Приемете за правило да водите детето си в любимата си книжарница всеки месец. Разглеждайте заедно новите книжки, обсъждайте картинките, авторите, заглавията, заедно избирайте книжки за четене. Като ходите “на гости” на книжките, бързо ще накарате детето да се сприятели с тях.

3. Давайте на детето книжки с картинки
Повечето малки деца и особено момченцата обожават книжки с пъстри и увлекателни картинки. Картинките помагат на детето по-добре да разбере смисъла на прочетеното, да съпреживее с героите и да се радва за тях. Картинките, освен това, са отличен начин за развитие на зрителната памет.

4. Четете на детето всеки ден
Най-очевидното е и най-ефективното. За съжаление, възрастните често забравят тази проста истина. Седнете до детето и му прочетете каквато и да било приказка или разказ. Когато детето порасне, ще може да чете заедно с вас, а после – и на вас. Това не само е път към обичта към четенето, но и тренировка за развитие на ораторски способности и изява пред публика.

5. Сведете гледането на ТВ до минимум
Още един очевиден факт – колкото повече детето гледа телевизия, толкова по-малко време ще има за четене. Не награждавайте детето с гледането на анимационни филмчета – нека за него четенето на книжки с картинки да бъде по-голяма радост. Наблюдавайте и себе си: ако предпочитате книгата и общуването с детето пред телевизора, е вероятно и детето да развие същите предпочитания.

6. Свържете реалния свят с измисления
Детето ви обожава книжки за животни? Заведете го в природо-научния музей или в зоологическата градина. Нека разказите от книжките да “оживеят”.

7. Свържете четенето с това, което детето ви обича
Дъщеря ви обожава да танцува? Дайте й книжки за историята на танца, за известни танцьори, за балове, бални рокли и пр. Момчетата обожават фантастиката и приключенията, а момичетата – романтичните приказки и истории. Не определяйте вкуса на детето – развивайте го.

8. Раздвижете четенето
Децата са подвижни, обичат игрите, песните, танците. Не ги карайте просто да седят и слушат, докато затворите книгата. Заинтригувайте ги с книгата – накарайте ги да нарисуват героите, да направят спектакъл по сюжета, да измислят песничка по стихотворението… Колкото повече творчество – толкова по-добре!

9. Носете винаги книжка със себе си
И я използвайте на всяко място. Ако, например, возите детето с автомобил, нека докато пътувате, вместо да скучае, да разглежда картинки или да си чете.

10. Четенето не е занимание само за приспиване
Четете винаги, когато имате време, а не когато се готвите за лягане. Нека детето да свикне, че животът без книги е по-малко интересен. Постарайте се за превърнете четенето в редовно занимание, така че детето да свикне с него и да го очаква с нетърпение.

Целта на четенето не е да се опитвате да пълните главата на детето с умни мисли, а да прекарвате интересно времето си заедно, да обсъждате разказите, да ги съпреживявате и да се вълнувате с него дали принцът ще спаси принцесата или не.

 

Източник: tia.bg

Какво казват нашите клиенти

Запишете се за нашият бюлетин като оставите имейл адреса си
Copyrights © 2020. All Rights Reserved.