ИНДИВИДУАЛНИ СЕСИИ С ДЕСИСЛАВА ДАМЯНОВА ЩЕ СЕ ЗАПИСВАТ ОТНОВО ПРЕЗ МЕСЕЦ СЕПТЕМВРИ

СТРАТЕГИИ ЗА СПРАВЯНЕ С РАБОТОХОЛИЗМА

Работохолизмът в съвременното общество, за разлика от пристрастяванията, включващи алкохол или други субстанции, се възнаграждава с бонуси, похвали, награди, признание - и следователно се счита за нещо добро. Но това, което не осъзнаваме е, че работохолизмът има дългосрочен негативен ефект не само върху нашето благосъстояние, но и по ирония - на нашата производителност.

Според изследванията работохолизмът:

  • Вреди на благополучието, на физическото и емоционално здраве.
  • Удвоява риска от депресия и тревожност.
  • Намалява производителността и ефективността.
  • Увеличава проблемите със съня, което допълнително намалява производителността и ефективността.
  • На какво се дължи този неистов стремеж към производителност и висока ефективност?
  • Отговорът можем да намерим в популярната теория за успеха, според която за да успеем и да бъдем щастливи, трябва да се съсредоточим върху бъдещето. Хората смятат, че успехът изисква изключителни жертви в настоящето – пренебрегване на личното щастие, комфорт и почивка, трайни негативни чувства и огромен стрес.

Вижте няколко стратегии, които ще ви помогнат да се справите с работохолизма си и да повишите продуктивността си, без да вредите на здравето си:

Психологическото откъсване от работата повишава продуктивнивността
Благодарение на смартфоните и електронната поща (70% от хората оставят телефона си близо до леглото през нощта) границите между работата и личния ни живот са по-неясни от всякога. Много хора работят вкъщи и дори по време на почивка. В резултат на това стреса от деня се смесва с вечерите и ваканциите и изяжда времето за възстановяване. Екип от Университета на Манхайм в Германия, е установил, че броят на хората, които не знаят как да се откъснат от работата си в извънработното си време, се увеличава всяка година, като при тях се наблюдава по-ниска устойчивост на стрес.

Тъй като психологическото откъсване от работа е особено трудно, е много важно да се научите съзнателно да се откъсвате от работата. Според специалистите психологическото разстояние от работата е най-бързият път към възстановяването и води до – изненадващо, но факт - повишена производителност.

„От нашето изследване може да се заключи, че е добре да се предвиди време за възстановяване, което да се използва по оптимален начин“, съветват немските психолози. Дейностите, които препоръчват за максимална релаксация, са спорт, разходки в природата и хобита, които не са свързани с работата ви.

Съзнателното дишане е по-ободряващо от кафето
Хората прегарят не само заради липсата на равновесие между професионалния и личния живот, но и заради поддържането на високи нива на адреналин. В името на производителността сме готови да изпием огромни количества кафе, за да се справим с динамиката на деня. Забелязвали ли сте например, че когато сте уморени или ви се спи, вие не избирате да си отпочинете, а разчитате на стимуланти като кофеин, захар или енергийни напитки, които да освежат състоянието ви, за да продължите да изпълнявате ангажиментите си?

Това, за което не си даваме сметка, е, че в този процес прегарят и телата, и умовете ни. След казаното дотук едва ли е учудващо, че когато се приберем вкъщи през нощта, е толкова трудно да се успокоим и да заспим.

Свръхстимулирани и неспособни да спрем потока от мисли за работа, ние търсим помощ в алкохола, хапчета за сън или антидепресанти...

Много изследвания в областта показват, че съзнателното дишане може да помогне значително да намалим нивата на стрес и тревожност, понякога дори само в рамките на няколко минути. Въпреки че мнозина възприемат дишането като прост физиологичен процес, то всъщност е най-важното действие в нашия живот. Това, което прави дишането толкова уникално е, че може да бъде както автоматично, така и контролирано от нас. Всъщност това е единствената автономна функция, която имаме. Дишането е инструмент, който ни помага в стресови ситуации и който винаги е на наше разположение. Изследванията показват, че дълбоките вдишвания и бавните издишвания помагат на нервната ви система да се отпусне.

Малко са доказателствата, че високите нива на адреналин повишават продуктивността. От друга страна, повечето изследвания показват, че един хронично стресиращ начин на живот вреди на физическото здраве и на когнитивните способности, а също че съзнателното дишане намалява тревожността, успокоява нервната система, нормализира кръвното налягане и сърдечния ритъм.

Източник: psychology.framar.bg

Какво казват нашите клиенти

Запишете се за нашият бюлетин като оставите имейл адреса си
Copyrights © 2020. All Rights Reserved.