ИНДИВИДУАЛНИ СЕСИИ С ДЕСИСЛАВА ДАМЯНОВА ЩЕ СЕ ЗАПИСВАТ ОТНОВО ПРЕЗ МЕСЕЦ СЕПТЕМВРИ

Може ли „огледалните неврони“ да обяснят мозъчните механизми на емпатия?

Учените определиха група клетки в мозъка, чиято активност би могла да помогне да се обясни способността да се споделя болката на другиго.

От образните изследвания на човешки мозъци вече беше ясно, че регион, наречен преден цингулатен кортекс (ACC), който е активен по време на изпитването на болка, също може да стане активен, когато наблюдава болка при други. Тези проучвания показват също, че когато наблюдаваме болка на друг, този регион е по-активен при хора с високи нива на емпатия и по-малко активен при хора с психопатия.

Тези ранни разследвания обаче не изясниха основните механизми или засегнатите клетки. Сега, изучавайки плъхове, изследователи от Нидерландския институт за невронауки (NIN) в Амстердам са установили, че способността да усещат болката на другите има общо с „огледалните неврони“ в ACC.

Учените са откривали огледални неврони и преди, но те са се занимавали с наблюдение на движението.

Мозъчните изследвания на маймуни, наблюдаващи други маймуни, разкриват, че клетките в двигателната система стават активни, сякаш наблюдаващите маймуни са тези, които извършват действията. Тази дейност се появява в допълнение към обработката на визуална информация.

В актуална биологична статия авторите на новото изследване описват как огледалните неврони в ACC на плъх стават активни не само когато самото животно боли, но и когато наблюдава друг плъх в болка.

 

Тестване на теории за съпричастност

"Това, което е най-невероятно", казва водещият автор на изследването Кристиан Кийзерс, който е професор в NIN, "е, че всичко това се случва в точно същия мозъчен регион при плъхове, както при хората."

Проф. Кийзерс и неговият екип виждат своите открития като важен напредък в разбирането как липсата на емпатия възниква при определени психиатрични условия.

В своето изследване те обобщават два доклада от предишни разследвания, които предполагат, че „някои АСС неврони реагират на наблюдението и опита на болката“. Едно беше наблюдение при един пациент, а друго - при миши.

Предвид тези открития и факта, че огледалните неврони вече присъстват в двигателната система на мозъка, те решават да тестват две теории. Първото беше, че в ACC има огледални неврони, "които предизвикват собственото ни чувство на болка и се активират отново, когато виждаме болката на другите", а второто беше, че "това е причината, поради която намигваме и чувстваме болка, докато виждаме болка на другите. "

Тъй като не е възможно нито да се картографира активността на отделните неврони, нито да се стимулират промените в АСС в човешкия мозък, изследователите решиха да тестват тези теории при плъхове.

Една от причините, поради които избраха плъхове за модел, беше, че част от техния ACC има подобна клетъчна структура и свързаност с областта на ACC, което има отражение върху емпатията на болката при хората.

 

Мозъкът се променя, докато наблюдава другите

Проучването включва поредица от експерименти, в които учените измерват промените в мозъка и поведението на плъхове, както когато животните са получили „лек шок“, така и когато след това са наблюдавали други плъхове, получаващи същия неприятен стимул.

Резултатите показаха, че поведението и мозъчните промени на плъховете в отговор на това да виждат други плъхове, които са болки, са същите като тези, които са се появили, когато плъховете наблюдатели са изпитвали болката сами. И двата отговора включваха едни и същи ACC неврони.

След това изследователите повториха експеримента с емпатия, но този път те потиснаха активността на невроните, които са били активни преди. Когато лекуваните плъхове наблюдават болка при други плъхове, те вече не проявяват същото емпатично поведение.

Болката е сложно преживяване, което има сетивни и емоционални компоненти. Много изследвания на болката са склонни да използват определения, които произтичат от описанията на хората и моделите на поведение при животните.

Въпреки това, за да сме сигурни, че това е болка, а не някакъв друг негативен опит, който е на работа в мозъка, важно е да се вземат предвид сигналите в нервната система.

 

Дешифриране на интензитета на болката „същото като при себе си“

Проф. Кийзерс и неговият екип заемат този въпрос в своя учебен документ. Учените твърдят, че пишат, че "порочен отговор", специфичен за болката, за разлика от страха, например, трябва да покаже две характеристики в мозъка.

Първата характеристика е, че мозъчният отговор „трябва да бъде избирателен.“ Втората характеристика е, че веригата трябва да има същия начин на кодиране на болката в себе си, както при другите.

Резултатите от тях отговарят на двете изисквания. Те показаха, че повечето от ACC огледалните неврони на плъхове на наблюдателни плъхове не се активират в отговор на друга негативна емоция, като страх. В допълнение, наблюдаващите плъхове могат да „декодират интензивността на болката в себе си от образец, декодиращ болката при други“.

Проф. Кийзър заключава, че изследването хвърля светлина върху това как липсата на съпричастност може да възникне при психопатия и други психични разстройства. Той отбелязва: „Това също ни показва, че съпричастността, способността да чувстваме с емоциите на другите, е дълбоко вкоренена в нашата еволюция.“

 

Източник: medicalnewstoday

Какво казват нашите клиенти

Запишете се за нашият бюлетин като оставите имейл адреса си
Copyrights © 2020. All Rights Reserved.