ИНДИВИДУАЛНИ СЕСИИ С ДЕСИСЛАВА ДАМЯНОВА ЩЕ СЕ ЗАПИСВАТ ОТНОВО ПРЕЗ МЕСЕЦ СЕПТЕМВРИ

КАК СЕ ПОЗНАВА ПСИХОПАТЪТ?

Контролният списък за психопатия е диагностичен инструмент, който се използва за оценяване на психопатичните или антисоциални тенденции на личността. Разработен е през 70-те години от д-р Робърт Хеър - канадски професор и изследовател, прочут в сферата на криминалната психология.

Психопатията най-често се диагностицира след поредица от нарушения, като сексуални нападения и противообществени прояви с многократно повторение, а контролният списък се използва по света като показател за потенциалния риск, който представляват лицата в психиатричните звена или затворниците.

Сравняването на списъка с характеристиките на индивида се използва при определяне на продължителността и вида на присъдите за лишаване от свобода или лечението, от което се нуждаят лицата, нарушили закона. Мнозинството от специалистите в западния свят го определят като най-добрия метод за определяне на наличието и степента на психопатия в личността.

Според Хеър единственият начин да се изпълни валидно оценяване на личността за психопатия е това да се извърши от квалифициран и опитен клиничен психолог при научно лицензирани, стандартизирани условия. Но за да бъде обществото информирано е добре да получи поне обща представа за характеристиките на психопатите. На вниманието ви представяме точките, които се разглеждат в личността на изследваното лице:

- Наличие на груб и повърхностен чар;
- неоснователно висока самооценка;
- необходимост от стимулиране за градивни дейности;
- патологично лъгане;
- перманентно хитруване и манипулации;
- липса на разкаяние или вина;
- повърхностна емоционална отзивчивост (и неспособност за задълбочаването й);
- неспособност за изпитване на емпатия;
- паразитен начин на живот (възползване от чужд труд, емоционална стабилност или финанси);
- лош поведенчески контрол;
- сексуална нестабилност;
- ранни поведенчески проблеми;
- липса на реалистични дългосрочни цели;
- импулсивност;
- безотговорност;
- неприемане на отговорност за собствените действия;
- многобройни, но краткотрайни интимни връзки;
- престъпно поведение в младежка възраст;
- отмяна на условно освобождаване;
- разнообразни криминални прояви.

Патологичното състояние на психопатия носи със себе си категорично потвърждение за наличие на всички тези точки. Човек, който няма абсолютно никакви психопатични тенденции, не би се разпознал в нито една. Хората, които имат над 50% от изброените характеристики, обикновено биват диагностицирани с психопатично състояние.

Помислете над това дали някой ваш познат не покрива твърде много от изброените характеристики и се пазете, защото никой не знае откъде може да изникне опасността.

 

Източник: psychology.framar.bg

Какво казват нашите клиенти

Запишете се за нашият бюлетин като оставите имейл адреса си
Copyrights © 2020. All Rights Reserved.