ИНДИВИДУАЛНИ СЕСИИ С ДЕСИСЛАВА ДАМЯНОВА ЩЕ СЕ ЗАПИСВАТ ОТНОВО ПРЕЗ МЕСЕЦ СЕПТЕМВРИ

ЕЗИКЪТ НА ТЯЛОТО НА ОЧИТЕ: ОЧИТЕ РАЗКРИВАТ ТОВА, КОЕТО СЪРЦЕТО КРИЕ

Очите ни са страхотни комуникатори на чувства, включително комфорт и дискомфорт, което ни помага да дешифрираме другите от много крехка възраст. Очите разкриват вълнение от това, че мама влиза в стаята, но също и загриженост, когато сме обезпокоени. Често това, което не е изречено на глас, се изразява изискано в очите.


Докато очите на майката ще отразяват безнадеждността, която тя може да изпита, когато бебето й е хоспитализирано, те обратно разкриват радостта от установяването, че детето е здраво и добре. Малко неща отразяват нашите емоции толкова добре или толкова бързо, колкото очите. Бебетата само на няколко дни вече са в състояние да реагират на очите на майката и могат да направят разликата между кривогледство и широко отворени, разширени очи.


Очите служат като проводници на информация, на която сме разчитали от хиляди години. Ние разчитаме на тях заради тяхната точност. Човекът, който е помолен да помогне на някого да се движи, ще покрие очите си с пръсти, разтривайки ги, докато отговаря „да, ще ти помогна“, когато без съмнение това ще бъде неудобство. Това блокиращо поведение автентично разкрива как се чувства, въпреки че ще помогне. Поведенията, блокиращи очите, като предпазване на очите, спускане на клепачите за продължителен период от време и забавяне на отварянето на очите, са толкова здраво заложени в нас, че децата, които са родени слепи, когато чуят нещо, което не им харесва, също ще покрият своите очи.


Блокирането на очите е само едно от по-очевидните неща, които правим. Когато сме притеснени, разочаровани или се борим с нещо емоционално, клепачите ни също могат да се затворят силно и да останат затворени или клепачите могат да трепнат бързо като израз на нашите чувства. Хю Грант е известен във филмите с трепването на клепачите си, когато прецака нещо.


Изследванията показват също, че когато сме нервни или притеснени, честотата на мигане се увеличава, феномен, който често се наблюдава при лъжците, но също така често се наблюдава при хора под стрес. Не бих нарекъл никого лъжец само защото честотата му на мигане се увеличава, въпреки че докато изучавах Ричард Никсън, забелязах, че когато той се бореше с факти, докато разговаряше с пресата, честотата му на мигане се увеличи от около 12 на минута до 68 на минута. Бил Клинтън, по време на депозирането си, показа висока честота на мигане, понякога над 92 на минута, но отново това бяха хора под силен стрес.


Има погрешни схващания относно тълкуването на поведението на очите. Малкият или никакъв зрителен контакт се възприема от някои погрешно като класически признак на измама, особено по време на разпит, докато честните трябва да „заключват очи“. Това не е подкрепено от изследвания или опит. Всъщност Alder Vrij и други са открили, че лъжците са склонни да участват в по-голям зрителен контакт, защото знаят, че търсим там признаци на измама.


Контактът с очите всъщност е социален/културен феномен, който се практикува по различен начин по света. В Ню Йорк, по социална конвенция, ни е позволено да се гледаме един друг за 1,68 секунди. В други култури, особено в Латинска Америка и другаде, вашият времеви прозорец за гледане на другите може да бъде доста удължен, стига да не е заплашителен. Отвращение от очите се практикува от много култури, за да се покаже уважение към тези с власт.


Интересно е да отбележа според собствените си наблюдения, че когато се чувстваме най-удобно, имаме лукса да гледаме настрани и намираме утеха там, докато извличаме факти от паметта си или размишляваме за бъдещето.


Очите ще се движат настрани, ще гледат надолу или ще стоят неподвижни, докато обработваме информация. Просто помолете някой да умножи 56 x 89 наум и наблюдавайте очите му. Когнитивното натоварване, поставено върху тях от задачата за умножение, ще причини всякакви движения на очите или дори затваряне на очите. Всичко, което можем да научим от това е, че лицето обработва информация, а не че казва истината или лъже.


Гледам в очите главно, за да ми кажат кога някой се чувства удобно и спокоен. Също така гледам в очите, за да ми кажат, когато някой внезапно е обезпокоен от тема или събитие. Веднага ще видя как орбитите се стесняват, това, което наричам ефект на Клинт Истууд (спомнете си, че в онези италиански уестърни точно преди да се снима, той винаги присвиваше очи). Кривогледството или стесняването на очните орбити показва, много точно, дискомфорт, стрес, гняв или проблеми. Възползвал съм се от това поведение в преговорите, тъй като противният адвокат чете всеки абзац на глас; можехме да видим кои статии в документа ще бъдат проблематични с присвиването на очите.

 

– Джо Диспенза

 

Източник: https://www.jnforensics.com/

Какво казват нашите клиенти

Запишете се за нашият бюлетин като оставите имейл адреса си
Copyrights © 2020. All Rights Reserved.