ИНДИВИДУАЛНИ СЕСИИ С ДЕСИСЛАВА ДАМЯНОВА ЩЕ СЕ ЗАПИСВАТ ОТНОВО ПРЕЗ МЕСЕЦ СЕПТЕМВРИ

Не всеки човек с нарцистични черти има нарцистично личностно разстройство

Когато срещнем хора, които са егоцентрични, уверени в себе си, винаги имат право или са злобни, може да побързаме да им поставим етикет нарцисисти, без да разбираме напълно последиците от термина. Често  хората се питат дали самите те са нарцисисти, защото са отгледани от нарцистичен родител, хвалят се с постижения или понякога търсят одобрение или внимание от другите.

Важно е да се подчертае, че ако се притеснявате дали сте нарцисист, тогава вероятно не сте такъв - защото истинските патологични нарцисисти не виждат нищо лошо в себе си и никога не биха поставили под въпрос поведението си. Нека поговорим за разликата между здравия нарцисизъм, нарцистичните черти и патологичния нарцисизъм - известен още като нарцистично личностово разстройство.

Какво е нарцистично разстройство на личността?
Хората с нарцистично разстройство на личността действат с егоизъм и често се държат по начини, които отхвърлят чувствата на другите, включително на близките им като семейство, приятели и интимни партньори. Липсва им емпатия и преследват контрол над другите, като използват тактики като манипулация, лъжа, газлайтинг и тормоз!

Според DSM 5 (Диагностично и статистическо ръководство за психични разстройства), човек с нарцистично личностово разстройство демонстрира модел на грандиозност (действайки така, сякаш е значително по-добър от другите), нужда от възхищение и всеобхватна липса на емпатия, присъстваща в различни взаимоотношения и контексти. Въпреки че има много признаци на нарцисист, човек трябва да отговаря на поне пет от критериите, изброени по-долу, за да бъде диагностициран с нарцистично разстройство на личността:

  • Грандиозност (преувеличено чувство за себе си; постиженията и талантите са преувеличени или измислени) и те очакват специално отношение от другите, въпреки, че се отнасят лошо с тях. 
  • Фантазират за успех, сила, красота и привлекателност.
  • Действат с убеждението, че са уникални и превъзходни и трябва да бъдат свързани само с други хора и институции с висок статус.
  • Те са експлоатиращи отношенията си и се възползват от другите за лична изгода.
  • Имат прекомерна нужда от възхищение от другите.
  • Те нямат съпричастност към болката, която са причинили на другите, което води до продължаващо и повтарящо се поведение (понякога общи извинения) с цел да продължат да задържат жертвите си. Те не желаят да съчувстват и да се идентифицират с желанията и нуждите на другите хора.
  • Те имат право и очакват другите да се отнасят специално към тях (въпреки вредата, която са им причинили) и имат необосновани очаквания за това как другите трябва да се отнасят към тях. Имат очакване, че другите ще им се подчинят и ще се съобразят с тяхната визия за себе си.
  • Значително завиждат на другите и вярват, че хората им завиждат.
  • Арогантни, унизителни и омаловажаващи другите чрез словесна злоупотреба и психическа манипулация.

Хората често използват термина "нарцисист", без много да осъзнават клиничното му значение. Възможно е човек да демонстрира нарцистични черти, без да има нарцистично личностно разстройство, а има и такова нещо като здравословен нарцисизъм.

Какво е здравословен нарцисизъм?
Всеки човек има малко здравословен нарцисизъм в себе си: това е способността да има здравословно самочувствие, без да бъде напълно лишен от съпричастност и емоции. Човек със здрав нарцисизъм ще се чувства горд от своите постижения и ще иска да сподели тези постижения с другите, защото това ги кара да се чувстват добре. Здравословният нарцисизъм е също така способността да изпитвате чувство за право и да знаете, че принадлежите към определени пространства и заслужавате добри неща. Тези чувства обаче обикновено са в съответствие с реалността. Хората със здрав нарцисизъм демонстрират ниво на самосъзнание, прозрение и емпатия, което човек с нарцистично личностно разстройство не притежава.

Разликата между наличието на нарцистични черти и нарцистичното разстройство на личността:


1. Честота и интензивност на нарцистичните черти
Това, което разделя здравия нарцисизъм, хората, които имат нарцистични черти, и хората с нарцистично разстройство на личността (патологични нарцисисти), са честотата, интензивността и увреждането в техните взаимоотношения, както и прозрението и осъзнаването на това как тяхното поведение влияе на другите. Въпреки че повечето хора могат да покажат егоцентрично поведение, това поведение обикновено не продължава дълги периоди от време. Човек с нарцистично разстройство на личността наистина не може да се радва на чуждото щастие; те отхвърлят постиженията на другите и напълно вярват, че са по-добри от тези около тях. Патологичният нарцисист ще демонстрира егоцентричност във всички аспекти на живота си, което в крайна сметка води до разрушително поведение в техните взаимоотношения.

2. Егоистичното поведение е временно, а не постоянно
Много често повечето хора демонстрират нарцистично поведение: нормално е да искате да си правите снимки, когато се чувствате добре, или да споделите нещо, с което се гордеете, или искате да сте център на внимание на моменти. Може дори да имате моменти, в които демонстрирате егоизъм и може да откриете, че сте злобни с някого, на когото държите, особено когато сте разстроени.

Ключовата дума е моменти. Тези поведения идват и си отиват и не продължават много дълго, нито имат значителни увреждания във вашите взаимоотношения. При нарцистичното разстройство на личността тези поведения са широко разпространени, тежки и са очевидни в историята на социалните и емоционалните взаимоотношения на тези хора. Те се стремят да бъдат център на внимание и са постоянно злобни към другите за сметка на чувствата на някой друг. Те не могат да поддържат здрави, дълбоки и смислени взаимоотношения.

3. Здравословна реакция на отговорността
Ако човек със здравословно ниво на нарцисизъм трябва да бъде държан отговорен за това, че е наранил някого, той ще демонстрира способността си да се самоосъзнае, да размишлява, да води взаимно удовлетворяващ разговор и да поеме отговорност за поведението си. Те се държат по начин, който демонстрира почтеност, защото са в състояние да изпитат дълбока емпатия към другите и как  може да са повлияли.

За разлика от тях, тези с патологичен нарцисизъм могат да станат яростни, ядосани и ще започнат да дразнят другите, когато бъдат държани отговорни за действията си. Само когато са изложени на риск да загубят връзката, те ще прибягват до преструване на съпричастност и любовни бомбардировки. Поведението им ще бъде объркващо и драматично. Тези с нарцистично личностно разстройство ще демонстрират широко разпространена дисфункция в своите романтични връзки и приятелства и липса на способност да демонстрират устойчива промяна в дългосрочен план.

4. Реакция при изневяра
Друго поведение, често срещано сред хората с нарцистично разстройство на личността е хроничната изневяра. Това не означава, че човек, който е изневерил автоматично, има нарцистично разстройство на личността. Докато изневярата демонстрира ниво на егоизъм и ниска емпатия, нарцистичния човек е способен на хронични изневери, ще ви обвини вас в изневяра и ще има способността да си живее живота без никаква съпричастност към чувствата ви. Освен това, тези с нарцистично личностно разстройство са в състояние да симулират извинение без реално продължително променено поведение и ще ви бомбардират с любов, докато не успеят да ви върнат.

Човек без НРЛ, който изневерява, ще демонстрира искрено угризение на съвестта, последвано от променено поведение и активни усилия да излекува себе си и връзката. Те не обичат да бомбардират и не остават само на думи, а действат! По-скоро те са в състояние да демонстрират чувство за самосъзнание, което може да доведе до възстановяване на връзката.

Обобщение
Моделите на човек във взаимоотношенията, нивото му на емпатия, способността му за промяна и самосъзнанието са добри отправни точки за идентифициране на разликата между нарцистични черти и патологичния нарцисизъм.

 

Източник: https://mindbodygreen.com

Редактор: Десислава Дамянова

Какво казват нашите клиенти

Запишете се за нашият бюлетин като оставите имейл адреса си
Copyrights © 2020. All Rights Reserved.