ИНДИВИДУАЛНИ СЕСИИ С ДЕСИСЛАВА ДАМЯНОВА ЩЕ СЕ ЗАПИСВАТ ОТНОВО ПРЕЗ МЕСЕЦ СЕПТЕМВРИ

7-те типа психопати - и как да ги разпознаем

Когато чуем думата „психопат“, или си мислим, че това е просто хипербола за думата „луд“ – или че буквално говорим за Джак Изкормвача. Но какво, ако ви кажа, че много психопати могат да изглеждат като най-емоционално стабилните хора? Често психопатите могат лесно да се слеят в живота ни, изглеждайки напълно нормални. Но част от проблема е, че нашите детектори за психопати като цяло са дефектни: ние вярваме, че ако човек не е напълно и абсолютно зъл, той по своята същност трябва да е добър човек, а лошите неща, които прави, не са умишлени.

Като психолог, цялата ми работа е да помагам на хората да правят трансформации, независимо дали в тяхното психическо благосъстояние, представяне или взаимоотношения. Технически всеки е способен да се промени. Или поне така вярвах — докато не намерих живота си в опасност, тъй като мъжът, когото обичах, започна да проявява все по-злоупотребяващо поведение. Тогава трябваше да се изправя пред истината: че някои хора са неспособни да се променят. Ето защо ние го наричаме разстройство на личността – защото то прониква във всяко ниво на това, което са те като личност. Това беше първата тежка истина, която трябваше да преглътна, за да се науча как да забелязвам психопатите в живота си, което от своя страна помогна на моите приятели и по-късно на моите клиенти да забележат психопатите в живота си.

Крейг Нойман, д-р, експерт по психопатия и професор по психология в Университета на Северен Тексас, казва, че всички психопати имат четири прилики:

  • Те са измамни, манипулативни и/или нарцистични.
  • Те са агресивни и може да имат история или склонност към престъпно поведение.
  • Те са безчувствени, не показват угризения на съвестта и извличат удоволствие от това, че виждат другите наранени.
  • Те са импулсивни, не обръщат внимание на последствията от действията си и могат да използват незаконни вещества.

Но психопатите не идват само като един тип. Ето някои от изненадващите типове психопати под прикритие, на които може да попаднете.

Седемте типа психопати, които може да срещнете:


1. Сродната душа
Джон Мийхан, измамникът, известен още като Мръсния Джон, прекарва живота си, заблуждавайки жените и извършвайки застрахователни измами. Носейки хирургически ексфолианти навсякъде, той твърди, че е хирург, когато всъщност е бил току-що освободен от затвора. Мръсният Джон, както повечето психопати сродни души, е бил чаровник и жертвите му се хванаха на лъжите му. Като ги бомбардира с огромна любов и обич в началото, сродната душа увлича жертвите чрез ускоряване на интимността. Не след дълго те ви изолират от хората в живота ви. Те тестват вашите граници, като нарушават малките такива и ви наричат чувствителни, ако им направите забележка за това. Не след дълго те разрушават основните граници. И тъй като веднъж сте вкусили от приказката, знаете, че не е фантазия. Нещо повече, те ви убеждават, че вината е ваша, че приказката е изчезнала, така че се навеждате назад, като поемате повече злоупотреби.

2. Лидерът

Всички сме срещали човек, който е успешен в професионален или социален план и който прави това чрез тормоз, настройване на хората един срещу друг и манипулация. Понякога техните машинации не са явни, особено ако са особено изтънчени, очарователни и харизматични. Всъщност едно скорошно проучване установи, че първичните психопати са по-високи в „безстрашно господство“, което е егоистичен личен стил на самореклама и приоритизиране на нуждите на човек, и имат по-добра работоспособност, когато имат сложни социални умения.

Малко хора обаче знаят реалността на живота на Лидера, където членовете на техните семейства често са обект на малтретиране при закрити врати. В книгата си „Разкриване на финансови злоупотреби“ Шанън Томас описва живота на жените, които се контролират чрез финанси – като например да бъдат принудени да спят на матрак на пода по време на бременност или да ядат зелен фасул от консерви, или да се притесняват дали могат да платят сметки за газ — въпреки че съпрузите им печелят добре и дори притежават луксозни коли. Ако бъдат разкрити, тези истории често могат да бъдат изиграни като смехотворни, защото общественото мнение вижда Лидера като добър човек, а жертвата получава ролята на неблагонадеждна или „луда“.

3. „Лошото момче“
Лошото момче е най-лесната за забелязване порода. В крайна сметка, според диагностичните критерии в Наръчника за диагностика и статистика (DSM), типичните черти на този архетип – измамност, импулсивност и безразсъдно пренебрежение към безопасността на другите – могат да бъдат свързани с антисоциално личностно разстройство. Те са основният тип психопати, намиращи се в системата на наказателното правосъдие, и техните особено разпознаваеми профили на личността могат да изкривят възгледите ни за това как изглежда психопатът. Лошото момче има най-нестабилния живот – дори и да е на работа, може да не се появи на работа и да ви извлече, а също така може да злоупотребява с алкохол и вещества. Въпреки това, да бъдеш с Лошото момче може да бъде забавно и вълнуващо, защото нестабилността може да бъде вълнуваща. Или лошото момче" може да ви убеди, че се нуждаят от спасяване - те се борят да се изчистят и просто се нуждаят от подкрепа от любящ човек.

4. Параноикът
Параноичният психопат вярва, че всеки иска да ги хване и обвинява света за всичко, което се обърка. За разлика от хората с параноично личностно разстройство или параноидна шизофрения, параноичният психопат също има фантазии да накара другите да плащат. След като влязат в сърцето ви със сълзливи истории, те използват параноята си, за да оправдаят насилственото поведение или като извинение да се отдадат на злоупотреба с вещества. Докато те убеждават, че се нуждаят от подкрепа, усещането е като тенис мач – главата ти се завърта, опитвайки се да разбереш какъв точно е проблемът, докато измислят още възможни причини, само за да те отклонят от корена: тях.

5. Светецът
Към края, когато маската му се изплъзваше, бившият ми партньор ми се подигра: „Никой няма да ти повярва. Аз медитирам. Аз съм духовен. Работя за благотворителност“. И точно с това си спомних думите му преди години: "Психопатите обичат да работят в трети сектор. Там могат да се разминат с много." Не знаех, че той се описва сам себе си. Лесно е да се свържат определени роли с това да бъдем светци — нашите мозъци смесват религиозни фигури, лекари и специалисти по психично здраве с това, че даваме. По-вероятно е да им се доверим и затова отделяме повече време, за да разберем дали може да са лоши за нас. И Светецът се крие зад тези роли – плагиатства интелектуална и духовна мъдрост, за да служи на собствените си цели и злоупотребява с динамиката на властта с уязвим клиент. Според експерта по психопатия д-р Робърт Хеър, C.M., те са известни с това, че измамват квалификациите си, научават се как да фалшифицират уменията и жаргона и, когато бъдат открити, просто си събират багажа и търсят следващите си цели.

6. Контракултуралистът
„И той каза, че ще ме изгони от фермата, защото съм предала ценностите“, изхлипа тя. Бях озадачен; това беше третото ми обаждане през седмицата, когато една жена описа насилствена връзка с психопат, който притежава ферма, където се събират само хора със сходни ценности. Всички сме срещали човека, който възхвалява техния морал – те защитават справедливостта, приобщаването и дори феминизма. Лесно е да бъдеш пометен и измамен, защото всяко страховито, безотговорно или натрапчиво поведение може да бъде оправдано като „контракултурни ценности“ или от очевидната мизерия на човека относно състоянието на света.

7. Презрителният
Моят приятел и психолог д-р Джонатан Маршал казва, че някои психопати използват арогантност и презрение, за да накарат жертвите да се почувстват недостойни, което ги подтиква да захапят стръвта. Той обяснява, че имаме еволюционен императив да „искаме да изкупим силата си, когато някой каже (ние сме) по-малко от тях, за да можем да бъдем на равна нога“. Но каква е разликата между арогантността и убеждението? Джонатан обяснява, че убедеността идва с честността на признаването на възможните недостатъци; например, човек може да каже, че няма всички отговори, но е уверен в своите духовни вярвания. От друга страна, арогантността идва с презрение, когато другите се разглеждат като глупави и по-низши.

Проблемът с изтънчения психопат е, че са усвоили изкуството на измамата.
„Ако някой се интересува достатъчно от нещо, има вероятност да се справи доста добре в това“, казва д-р Маршал. „Психопатите се справят бързо от ранна възраст, като наблюдават мама и татко в измамна среда.“

С такава софистика идва и тази способност да изглеждат сякаш са грижовни и съпричастни хора. Всъщност, въпреки че повечето твърдят, че психопатите нямат емпатия, всъщност им липсва емоционална емпатия - способността да усещат как се чувстват другите. Вместо това те са с високо ниво на когнитивна емпатия, което означава, че знаят как се чувстват другите - и по този начин как да ги манипулират. Много от тях гледат филми обсебващо, за да изучават човешкото поведение и подходящи реакции.

Клиентите често ми казват, че искат да знаят дали някой е „напълно психопат“, тъй като съществува спектър. Всъщност никой не е 100 процента лош. Винаги ще споменаваме моментите, когато са били добри с нас, дори ако това са просто думи като „Подкрепям те“. Въпросът, който трябва да си зададем е: Този човек добър ли е за мен? Ако отговорът е не, тогава е време да се измъкнем.

В крайна сметка част от холистичното здраве е да бъдем внимателни и честни със себе си относно нашите взаимоотношения – и да знаем кога да се отдалечим от хората, които в крайна сметка само ще ни навредят.

 

Източник: mindbodygreen.com

Какво казват нашите клиенти

Запишете се за нашият бюлетин като оставите имейл адреса си
Copyrights © 2020. All Rights Reserved.