ИНДИВИДУАЛНИ СЕСИИ С ДЕСИСЛАВА ДАМЯНОВА ЩЕ СЕ ЗАПИСВАТ ОТНОВО ПРЕЗ МЕСЕЦ СЕПТЕМВРИ

НАЙ-ГОЛЯМАТА ПРЕЧКА ПРИ ВЪЗПИТАНИЕТО НА ДЕТЕ С ВИСОК ЕК

Телевизионните навици на децата разкриват много добре проблема с определянето на граници. Телевизията, подобно на цигарите, трябва да бъде обозначена с предупредителен етикет. Въпреки че при гледането на телевизия не възникват незабавни физически вредни последствия както при цигарите, не може да се оспори факта, че гледането на телевизия е значителен фактор за наднорменото тегло при децата - изчислява се на 14%.

Наднорменото тегло от своя страна, е причина за някои сериозни заболявания и води до намаляване на жизнения цикъл. Независимо от това, че човек не може да се пристрасти буквално към гледане на телевизия, е ясна способността й да формира психологическа пристрастност. В едно изследване на Peoplepedia - енциклопедия от факти за навиците, над 1000 души били запитани какво би ги накарало да се откажат от телевизията. 46% изненадващо са заявили, че не биха го направили за по-малко от 1 000 000 долара, а 25% от запитаните са отговорили, че не биха го направили дори и за тази сума.

Докато в самата телевизия няма нищо лошо, пасивното време, прекарано пред телевизионния екран, пречи на развитието на уменията с ЕК. Средностатистическото дете гледа телевизия 24 часа на седмица - това прави едно денонощие за седмица! В действителност децата ни отделят повече време за гледане на телевизия отколкото за която и да е друга дейност освен спането. Едно 5-годишно дете е прекарало толкова време пред телевизионния екран, колкото средният колежанин отделя за посещение на лекции през един четиригодишен период!

 

Как искате детето ви да изучава света - като наблюдател или като участник?

 

Телевизията може да бъде най-голямата пречка за развитието на социални и емоционални умения. Експертите отдавна твърдят, че прекаленото гледане на телевизия не е добро за децата. Счита се, че пристрастеността на много от родителите към телевизията е отчасти отговорна за неспособността им да контролират времето на децата си, прекарано пред телевизията - все едно да принудиш алкохолика да престане да пие. Много родители са открили, че телевизията е евтина гледачка на децата.  Ако желаете обаче да възпитате деца с висока емоционална интелигентност, трябва да приемете строги правила и да наложите категорични граници за гледане на телевизия.

Добра идея би било  да подложите семейството си на „телевизионна диета" най-малко за два часа на ден (включително видеокасети под наем и видеоигри). Това важи за всеки член от семейството, не само за децата.

Седнете и разгледайте заедно с децата телевизионната програма. Насочете ги да изберат подходящите предавания (и тези, които бихте одобрили вие). В голямата си част гледането на телевизия само запълва времето и няма много неща, които да развълнуват или обогатят по някакъв начин децата. В началото вие трябва да формирате телевизионните навици на детето си, а след това то само ще подбира необходимите предавания, щом като веднъж се е отучило да гледа постоянно телевизия. Следващата стъпка е да планирате дейности, които ще изместят телевизията. Извадете шахматна дъска, отидете до библиотеката и вземете някои книги, направете списък на художествени проекти, намерете хоби, изработете нещо заедно или пък запишете децата си в спортна програма.

Времето, прекарано с компютър, е равностойно на това пред телевизията, въпреки че то е по-скоро активно отколкото пасивно и има голям потенциал за приучване към умения с ЕК. Но дори и при това положение компютрите предлагат само една виртуална действителност, като не могат да дадат на детето топлината на една прегръдка или атмосферата на футболното игрище. Ето защо компютърното време също трябва да се ограничи.

 

 

Източник: Как да възпитаме дете с висок емоционален коефициент

Какво казват нашите клиенти

Запишете се за нашият бюлетин като оставите имейл адреса си
Copyrights © 2020. All Rights Reserved.