ИНДИВИДУАЛНИ СЕСИИ С ДЕСИСЛАВА ДАМЯНОВА ЩЕ СЕ ЗАПИСВАТ ОТНОВО ПРЕЗ МЕСЕЦ СЕПТЕМВРИ

Децата и техните задължения според възрастта

Всеки родител се стреми да възпита в децата си самостоятелност и отговорност.

Постигането на тези цели обикновено е трудно, но напълно изпълнимо.

Достатъчно е ние самите да бъдем отговорни и да изискваме от децата изпълнението на различни по вид задачи, съобразени с възрастта им.

Добре би било това да стане от най-ранна възраст.

На първо място в  този списък са домашните задължения, защото всичко започва от семейството, от средата, в която детето се е родило и живее.

 

От 1 до 2 години

Децата в тази възраст наблюдават света около тях внимателно и попиват мълчаливо всяка наша мимика, жест, действие. Това е времето, в което трябва търпеливо да показваме на малкото дете къде подреждаме неговите играчки, книжки и дрешки. В края на този период е добре да започнем да изискваме детето да прави това, което му показваме.

От 2 до 5 години

На тази възраст децата продължават да се интересуват от всичко, това е времето на нарастващото любопитство и безкрайните вериги от въпроси. Това е и времето, в което децата проявяват интерес към приготвянето на храната. Ето защо вече можем да започнем със запознаването му с различните продукти, с трансформацията, която те претърпяват по време на готвене, както и да му разкажем за различните видове обработка на продуктите – варене, печене, пържене.
Децата на тази възраст могат да се справят и подреждането на собственото си шкафче с бельо и чорапки, като тяхното окомплектоване може да се превърне в забавна игра.
Отглеждането на домашни растения, дори създаването на малка домашна оранжерия, ще предизвика интерес и възторг в децата в този период от живота им. Началото на този интерес може да се положи с възлагането на задачата, детето да полива стайните растения, като заниманието може да се допълни с обяснение кое цвете какво обича, кога „спи и си почива“, кога цъфти и т.н.

От 5 до 8 години

Това е времето, в което децата тръгват на училище и започва по-сериозното формиране на социални връзки и отношения. Периодът е идеален за поставянето на задачи, свързани с поддържането на реда в детската стая, оправяне на леглото, подреждане на къта за работа и игра.
На тази възраст децата вече са способни да изпълняват задачи като почистване на масата след хранене, обгрижване на домашните любимци – хранене и даване на вода, събиране на боклук. Това е моментът, в който е подходящо да обясним на децата за разделното сметосъбиране и за това, защо е важно всеки да го прави.

От 8 до 11 години

В този период от живота си, децата стават все по-самостоятелни. Навлизат в т.н. възраст на предпубертета, лесно раними и много чувствителни са. Поради тази причина поставянето на задачи е добре да става внимателно и неусетно, а изпълнението им да се случва без никаква принуда или насилие. В тази възраст децата вече могат да изхвърлят боклука в контейнера пред блока и да правят това, според правилата за разделно събиране, на които вече сме ги научили. Могат да почистват подовете с метла или прахосмукачка, да забърсват прах, да почистват петна по огледалата и други стъклени повърхности. Децата между 8 и 11 години могат да извеждат на разходка домашните любимци, ако тяхното тегло не надвишава драстично собственото им тегло.
Това е и времето, в което децата с удоволствие започват да ни придружават по време на пазар и без съпротива участват в разтоварването и прибирането на покупките след това.
Задължението да поддържат стаята, гардеробът и бюрото си в ред съпътства израстването, като изпълнението му не трябва да се нуждае от непрекъснато припомняне от страна на родителите.

От 11 до 15 години

Наричаме тази възраст, „хормонална буря“, това е времето на неизчерпаемата тинейджърска енергия, но същевременно с това, децата често са непрекъснато недоспали и гладни. Въпреки трудностите, които вероятно родители и деца ще срещнат, комуникацията трябва да продължи и дори да се задълбочи по теми, за които до момента не е говорено. Успоредно с това, децата между 11 и 15 не бива да бъдат оставяни „на мира“ и задълженията им у дома трябва да се усложнят. Те трябва да поемат отговорност за по-малките си братчета и сестричета, когато родителите отсъстват, трябва да умеят да сервират вечеря и дори да приготвят някои свои любими рецепти. Тук се включва почистването на кухнята след готвене, отсервиране и миене на чинии, почистване на тоалетни и бани, зареждане на пералня и пускането й.

След 15 години

Колкото и да ни е трудно да възприемем идеята, че децата са вече големи, трябва да „отвържем крилцата“ на нашето пиленце. Процесите на отделяне са трудни за родителите, но те са не по-малко трудни и за децата, макар да не си го признават и вироглаво да настояват за своята самостоятелност. Независимо от порастването, те все още са деца и ще продължават да живеят с нас поне още 3-4 години, така че задълженията им трябва да не отпадат, а напротив, да се задълбочат и да имат още по-отговорен характер. Тинейджърите трябва да взимат самостоятелни решения по отношение на пазаруването и да го правят, ако възрастните са въпрепятствани, да се грижат за чистотата и реда на дома, а не само на своята зона. Това е и времето, в което едно дете, със съгласието на родителите си, може да започне почасова работа през ваканциите. С това, то ще придобие представа за стойността на парите, ще оцени труда на родителите си и ще изгради самочувствието си на самостоятелна личност.

 

Източник: http://purvite7.bg/

Какво казват нашите клиенти

Запишете се за нашият бюлетин като оставите имейл адреса си
Copyrights © 2020. All Rights Reserved.